Dzisiaj naukowo rozpoczęliśmy moje seminarium (PhD) doktorskie INTERMIND.

Nowy rok akademicki 2023/24.

Ucieszyłem się, że mogłem widzieć moich doktorantów z Kognitywistyki, Roberta Mirskiego, Jakuba Janczurę, Alberta Łukasika i nową doktorantkę w tym gronie Martynę Olszewską z Psychologii. Uczestnikami seminarium byli także nasi stali goście i współpracownicy, dr Monika Boruta-Żywiczyńska, dr Anna Karczmarczyk, dr Andrzej Zykubek, Jan Nikadon i Ewelina Grądzka z UPJPII będąca u nas w programie MOST.

Mówiliśmy o badaniach nad emocjami w kontekście interwencji psychologicznej z wykorzystaniem materiałów z filozofii dla dzieci (P4C), dyskutowaliśmy nad kodowaniem językowym nagrań z lekcji/interwencji. Następnie Ewelina Grądzka, opowiedziała nam o projekcie filozofii dla dzieci, licznych badaniach oraz dyskusjach współczesnych wokół projektu P4C. Zrobiliśmy badania (TEC) i przygotowujemy publikacje. Wkrótce o tym opowiemy.

Wśród moich doktorantów jest jeszcze Sławek Duda (kończy właśnie tekst i spotykamy się jutro).

Prof. Arkadiusz Gut

PS. Rozstając się na schodach Instytutu ponad godzinę dyskutowaliśmy o K. Twardowskim, jego pasji do propedeutyki filozofii, co zainicjowała Ewelina. W toku spontanicznej dyskusji wróciły wspomnienia z mojego studiowania w Grazu, czytaniu Psychologie vom empirischen Standpunkt, F. Brentana i studiach u znakomitego mistrza Rudolfa Hallera.