We środę, 17 października odbyło się kolejne seminarium INTERMIND, w którym uczestniczyła grupa moich doktorantów – Jakub Janczura i Albert Łukasik z Kognitywistyki i Martyna Olszewska z Psychologii. Uczestnikami seminarium byli także nasi stali goście i współpracownicy: dr Monika Boruta-Żywiczyńska, dr Anna Karczmarczyk, dr Andrzej Zykubek, Jan Nikadon, Bartek Kiljanek, przybył także dr Tomasz Komendziński.

Mówiliśmy o analizie gestów w badaniach nad emocjami. Dr Monika Boruta-Żywiczyńska i Klaudia Karkowska opowiadały i szkoliły nas, jak klasyfikować gesty, jak je kodować oraz analizować. Kontekst naszych badań jest taki: chcemy dobrze zrozumieć regulatywne funkcje emocji oraz zobaczyć, jak okazywanie emocji przez dzieci prowadzi/zaprasza do budowania relewantnych interakcji społecznych, mocno powiązanych z kulturą i kontekstem w jakim dzieci funkcjonują. Badamy także rozumienie emocji przez dzieci, wpływ interwencji edukacyjnej z wykorzystaniem filozofii dla dzieci na rozumienie emocji, zdolności opowiadania o emocjach i stanach mentalnych. Poniżej kilka zdjęć.

Załączam także link do tekstu o rozumieniu emocji w kontekście rozwoju rozumienia poznawczych stanów mentalnych (FBT, Apearence-Reality oraz Opacity) oraz kompetencji językowych, napisanego wspólnie z dr Krystianem Machetą i prof. Francisco Ponsem. “The link between emotion comprehension and cognitive perspective taking in theory of mind (ToM): a study of preschool children” Frontiers in Psychology.

https://www.frontiersin.org/…/fpsyg.2023.1150959/full